Чи достатньо штрафів? Україна готує посилення відповідальності за систематичне перевищення швидкості
Трагедія на Чоколівському бульварі в Києві, де внаслідок дорожньо-транспортної пригоди загинули четверо людей, знову актуалізувала питання ефективності чинної системи відповідальності за порушення правил дорожнього руху, зокрема за систематичне перевищення швидкості. За інформацією правоохоронних органів, водій, який став учасником смертельної ДТП, раніше неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за перевищення швидкості. Однак накладені штрафи не стали дієвим …
Трагедія на Чоколівському бульварі в Києві, де внаслідок дорожньо-транспортної пригоди загинули четверо людей, знову актуалізувала питання ефективності чинної системи відповідальності за порушення правил дорожнього руху, зокрема за систематичне перевищення швидкості.
За інформацією правоохоронних органів, водій, який став учасником смертельної ДТП, раніше неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за перевищення швидкості. Однак накладені штрафи не стали дієвим механізмом стримування від повторних порушень.
Наразі в Україні за перевищення встановлених обмежень швидкості більш ніж на 20 км/год передбачено штраф у розмірі 340 гривень, а більш ніж на 50 км/год — 1700 гривень. Водночас чинне законодавство фактично не передбачає посилення відповідальності за систематичні порушення швидкісного режиму. Навіть багаторазове притягнення до адміністративної відповідальності у більшості випадків не тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами.
Для порівняння, у Польщі перевищення швидкості більш ніж на 50 км/год у населеному пункті автоматично призводить до позбавлення водійського посвідчення строком на три місяці. У Німеччині діє система штрафних балів, накопичення яких може стати підставою для анулювання права на керування транспортними засобами. У багатьох штатах США повторні порушення швидкісного режиму також можуть призвести до тимчасового призупинення або позбавлення водійських прав.
Водночас в Україні вже розглядають можливість посилення відповідальності за систематичне порушення правил дорожнього руху. Прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко повідомила, що уряд спільно з Міністерством внутрішніх справ готує комплекс рішень, спрямованих на зниження аварійності та підвищення дисципліни на дорогах.
Серед запропонованих заходів — посилення відповідальності за систематичні порушення ПДР, зокрема за перевищення швидкості, запровадження жорсткіших санкцій для водіїв-порушників, удосконалення системи автоматичної та неавтоматичної фіксації правопорушень, а також законодавче врегулювання використання легкого персонального електротранспорту.
Уряд наголошує, що фінальні рішення мають враховувати суспільний запит та пропозиції експертного середовища.
