Застосування зброї цивільними: як діяти законно?

У сучасній Україні в умовах війни питання безпеки та самозахисту стає все більш актуальним. Громадяни прагнуть отримати право на володіння зброєю, тож ми зробили підбірку основних вимог та законів, які регулюють отримання, зберігання та застосування зброї з боку цивільних українців.  Основними нормативними актами, що регулюють питання застосування зброї цивільними в Україні, є: Кримінальний кодекс України …

Отримати консультацію

У сучасній Україні в умовах війни питання безпеки та самозахисту стає все більш актуальним. Громадяни прагнуть отримати право на володіння зброєю, тож ми зробили підбірку основних вимог та законів, які регулюють отримання, зберігання та застосування зброї з боку цивільних українців. 

Основними нормативними актами, що регулюють питання застосування зброї цивільними в Україні, є:

  • Кримінальний кодекс України (ККУ) — визначає обставини, за яких застосування зброї може вважатися правомірним.
  • Закон України “Про охорону громадського порядку” — окреслює права і обов’язки цивільних осіб у разі необхідності захисту.
  • Наказ МВС №622 — регулює порядок обігу зброї серед цивільного населення.

За законом України, застосування зброї можливе у межах необхідної оборони або крайньої необхідності. Це означає, що зброя має бути використана у випадку, коли це єдиний спосіб уникнути серйозної загрози життю, здоров’ю або майну.

Коли зброю можна застосовувати?

  1. Необхідна оборона

Стаття 36 ККУ визначає, що кожна особа має право захищати своє життя та здоров’я від протиправного посягання. Оборона вважається правомірною, якщо вона відповідає:

  • характеру та інтенсивності загрози;
  • відсутності можливості уникнути небезпеки іншим способом.
  1. Крайня необхідність

Якщо ваше життя чи життя інших людей перебуває у небезпеці, і уникнути загрози без застосування зброї неможливо, це також буде правомірним. Але варто усвідомлювати, що межі “крайньої необхідності” в кожному окремому випадку буде оцінювати суд.

  1. Захист житла

Закон дозволяє застосовувати зброю для захисту свого помешкання від злочинного вторгнення. Наприклад, якщо хтось намагається зламати двері вашої оселі, погрожує зброєю чи в інший спосіб ставить ваше життя під загрозу, це є підставою для законного використання зброї.

Як діяти правильно?

  1. Оцінка загрози

Перед тим як застосовувати зброю, спробуйте оцінити, чи існує реальна небезпека. Якщо є можливість уникнути конфлікту або викликати поліцію, краще обрати ці варіанти.

  1. Попередження

Якщо це можливо, попередьте нападника про готовність застосувати зброю. Наприклад, голосно заявіть: “Я озброєний!” Це може зупинити агресора без подальшої ескалації.

  1. Точність дій

Якщо ситуація вимагає негайного застосування зброї, дійте рішуче, але з урахуванням обставин. Наприклад, стріляйте в ногу, якщо це можливо, щоб зупинити нападника, не завдаючи смертельної шкоди.

  1. Виклик поліції

Одразу після інциденту повідомте правоохоронні органи. Розкажіть про ситуацію та надайте свою зброю для проведення подальшої експертизи. Це допоможе уникнути звинувачень у перевищенні меж необхідної оборони.

  1. Документування обставин

Запишіть усе, що сталося: хто, як і коли на вас напав, якими були ваші дії у відповідь. За можливості знайдіть свідків, це відіграє важливу роль у процесі судового розгляду.

Що заборонено?

  • Використовувати зброю в умовах, коли немає загрози життю чи здоров’ю (наприклад, для залякування або у відповідь на словесні образи).
  • Стріляти в спину нападникові, якщо він уже відступив.
  • Застосовувати зброю без попередньої реєстрації чи дозволу.

Відповідальність за порушення

Якщо суд доведе, що використання зброї було непропорційним загрозі або безпідставним, власнику можуть висунути обвинувачення за статтями ККУ:

  • Ст. 118 — умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони.
  • Ст. 121 — завдання тяжких тілесних ушкоджень.

Покарання може варіюватися від штрафу до позбавлення волі.

Право цивільних на застосування зброї в умовах воєнного стану

8 листопада 2024 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час участі у стримуванні та відсічі збройної агресії. Нововведення дозволяють громадянам використовувати зброю, знайдену та задекларовану відповідно до Закону «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Що змінилось:

  1. Дозвіл на застосування зброї

Цивільні особи мають право використовувати вогнепальну зброю та боєприпаси, які вони отримали чи знайшли та задекларували, для захисту України від агресії РФ та інших держав.

Однак такі дії можливі лише в межах визначеного Законом порядку.

  1. Декларування знайденої зброї

Особи, які знаходять зброю, зобов’язані повідомити про це поліцію за номерами 102 або 112 та протягом 24 годин здати її чи задекларувати. Задекларована зброя може залишатися у користуванні громадян на час воєнного стану.

  1. Обмеження на декларування

До декларування не допускаються:

  • зброя великого калібру (від 12,7 мм для нарізної та понад 23 мм для гладкоствольної);
  • кулемети, гранатомети, міномети, та інша військова техніка;
  • зброя із видаленим маркуванням чи пов’язана з кримінальними правопорушеннями.
  1. Повернення зброї після завершення воєнного стану

Після скасування воєнного стану, цивільні зобов’язані здати зброю до поліції протягом 90 днів. При цьому вони можуть подати заявку на отримання знайденої зброї у власність, якщо це передбачено законодавством.

Громадяни України не нестимуть кримінальної відповідальності за використання зброї проти агресорів, якщо дії здійснені в межах чинного законодавства. Водночас порушення вимог Закону передбачає відповідальність, включно з кримінальною.

Варто памʼятати, що зброя – це не тільки інструмент самозахисту, але й джерело великої відповідальності, а її застосування завжди має бути останнім варіантом, після того, як всі інші способи уникнення загрози вичерпані. 

Дотримання законів України, свідоме поводження та повага до людського життя, як найвищої цінності, — основні принципи, які повинен пам’ятати кожен власник зброї.

Готові обговорити вашу ситуацію?
Зв'яжіться з нами, і ми знайдемо оптимальне рішення для вас.