Авторозподіл по-новому: що змінилося в роботі судів з 1 квітня 2025 року
З 1 квітня 2025 року в Україні запрацювали нові правила автоматизованого розподілу судових справ. Вони базуються на новій редакції Положення про автоматизовану систему документообігу суду (АСДС), затвердженій Радою суддів України ще 11 листопада 2024 року та погодженій Державною судовою адміністрацією в грудні того ж року. Що таке АСДС? АСДС — це система, яка відповідає за …
З 1 квітня 2025 року в Україні запрацювали нові правила автоматизованого розподілу судових справ. Вони базуються на новій редакції Положення про автоматизовану систему документообігу суду (АСДС), затвердженій Радою суддів України ще 11 листопада 2024 року та погодженій Державною судовою адміністрацією в грудні того ж року.
Що таке АСДС?
АСДС — це система, яка відповідає за розподіл справ між суддями. Мета — забезпечити прозорість, неупередженість і технічну точність без впливу людського фактору.
Основні зміни:
- Нові правила розподілу справ:
Система враховує відпустки суддів:
- за 14 днів до початку довготривалої відпустки (14+ днів) справи не розподіляються;
- за 3 дні — перед відпусткою 5–13 днів;
- за 1 день — перед короткотривалою відпусткою чи відрядженням.
- Повернуті справи:
Визначено чіткий алгоритм розподілу справ, які повернені на доопрацювання — це має зменшити затягування їх розгляду.
- Повноваження зборів суддів:
До 1 квітня 2025 року суди мали затвердити власні правила користування системою. Ці правила мають бути опубліковані на порталі судової влади.
- Винятки — тільки за рішенням зборів суддів:
Якщо є потреба відійти від стандартного розподілу, рішення має ухвалити збори суддів відповідного суду. Автоматизація зменшує ризики упередженості. Це підвищує довіру до правосуддя, робить процес більш чесним і передбачуваним.
Що ще важливо знати: оновлення стосовно кримінальних проваджень
26 березня 2025 року Рада суддів України розглянула зміни до єдиної редакції Положення про АСДС. Ішлося, зокрема, про підпункт 2.3.39.6, який передбачає, що апеляційні скарги на ухвали слідчих суддів першої інстанції в межах одного кримінального провадження (за номером ЄРДР) автоматично надходитимуть до вже визначеного судді-доповідача.
Однак, щоб забезпечити більшу гнучкість, було запропоновано доповнити норму застереженням: “якщо інший порядок не визначений зборами суддів”. Це дає судам першої інстанції більше простору для рівномірного розподілу навантаження та дотримання строків, визначених КПК.
У підсумку, Рада суддів вирішила внести відповідні зміни до Положення. Вони набирають чинності після погодження Державною судовою адміністрацією, але не раніше 1 квітня 2025 року.
Чому це важливо для громадян?
Нові правила покликані зробити судовий процес більш прозорим та справедливим. Коли справи розподіляються автоматично, без втручання людей, — це мінімізує ризик упередженості або «випадкового» призначення справи «потрібному» судді. А отже — зростає довіра до судової системи.
Оновлена АСДС — це ще один крок у напрямку європейських стандартів правосуддя, де основою є неупередженість, відкритість і чітка процедура. І хоча ці зміни здебільшого стосуються внутрішньої організації судової роботи, насправді вони впливають на якість правосуддя, яке отримує кожен із нас.