ЄСПЛ визнав порушення прав заявників у справі «Семененко та інші проти України»

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Семененко та інші проти України», встановивши порушення Україною права заявників на справедливий судовий розгляд. Суд констатував необґрунтовану тривалість кримінальних проваджень та відсутність ефективного юридичного захисту від такого затягування. Передісторія справи Заявники у цій справі скаржилися на надмірно тривалий розгляд їхніх кримінальних справ, що унеможливило ефективний …

Отримати консультацію

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Семененко та інші проти України», встановивши порушення Україною права заявників на справедливий судовий розгляд. Суд констатував необґрунтовану тривалість кримінальних проваджень та відсутність ефективного юридичного захисту від такого затягування.

Передісторія справи

Заявники у цій справі скаржилися на надмірно тривалий розгляд їхніх кримінальних справ, що унеможливило ефективний судовий захист. Вони також вказували на те, що в українському законодавстві немає дієвих механізмів, які б дозволяли оскаржити подібне порушення.

ЄСПЛ об’єднав п’ять заяв у одне провадження, враховуючи спільність проблеми – надмірну тривалість судових процесів.

Порушення, визнані ЄСПЛ

Суд визнав порушення пункту 1 статті 6 (право на справедливий суд) та статті 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Європейської конвенції з прав людини. Судді дійшли висновку, що українська влада не забезпечила заявникам можливості домогтися справедливого та оперативного розгляду їхніх справ.

У рішенні зазначено, що судові процеси тривали роками без вагомих на те підстав, що порушує принцип правової визначеності та доступу до правосуддя.

Ключові висновки Суду

1.Українське законодавство не передбачає ефективного механізму оскарження необґрунтованої затримки судового розгляду.

2.Тривалість кримінальних проваджень була невиправданою, що позбавило заявників права на ефективний захист.

3.Держава-учасниця Конвенції (Україна) зобов’язана усунути системну проблему та створити механізм, який дозволить громадянам захищати свої права у подібних ситуаціях.

Рішення ЄСПЛ та компенсація заявникам

Суд зобов’язав Україну виплатити заявникам грошові компенсації за моральну шкоду. Суми виплат різняться залежно від тривалості кожного судового розгляду, але загалом становлять від 2 400 до 6 000 євро на кожного заявника.

Також у рішенні вказано, що держава має сплатити компенсацію протягом трьох місяців, інакше на неї буде нараховуватися штраф у вигляді відсотків.

Рішення ЄСПЛ у цій справі підтверджує хронічну проблему затягування судових процесів в Україні. Подібні рішення мають стимулювати владу до реформування судової системи та створення механізмів, які б гарантували дотримання розумних строків розгляду справ.

Ця справа також відкриває можливість для інших громадян, які стикаються з аналогічною проблемою, звертатися до ЄСПЛ із відповідними заявами.

Готові обговорити вашу ситуацію?
Зв'яжіться з нами, і ми знайдемо оптимальне рішення для вас.